Y

Yeni bir yapay zeka teknolojisi mikroskop altında ölü hücreleri bir insandan 100 kat daha hızlı tespit edebiliyor.

2 Şubat 2022
Yazan: Jeremy Linsley, Gladstone Enstitüsü Bilimsel Program Lideri

Bir hücrenin ölüm zamanı ve sebebini bilmek insan gelişimi, hastalıklar ve yaşlanma üzerine yapılan çalışmalarda temel teşkil eder. Lou Gehrig, Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklara yönelik yeni tedavilerin geliştirilmesi ve bunların test edilmesinde ölü veya ölmekte olan sinir hücrelerinin tespiti kritik bir önem taşır. Ancak ölü hücreleri tespit etmek güç olabilmektedir. 

16 Şubat 2022 Devamı
K

Klinik tedavi sonuçlarını tahmin eden derin öğrenme tekniği G-Net

Yeni bir metodoloji, karşı-olgusal, zamanla değişen ve dinamik tedavi stratejilerini simüle ederek doktorların en iyi yol haritasını seçmelerine olanak sağlıyor.

Lauren Hinkel | MIT-IBM Watson AI Lab
Yayınlanma Tarihi: 24 Şubat 2022

Kritik hastalara yönelik tedavi stratejileri söz konusu olduğunda klinisyenler, ellerindeki tüm seçenekleri ve ilaç verme zamanlamasını (timing of administration) değerlendirmek ve hastaları için en uygun kararı alabilmek isterler. Her ne kadar klinik deneyim ve çalışmaları onların bu çabalarında başarılı olmalarına yardımcı olsa da her hasta aynı değildir ve kritik bir zamanda alınacak tedavi kararı, hastanın durumunun iyiye veya kötüye gitmesi arasındaki farkı belirleyebilir. 

08 Mart 2022 Devamı
A

Anestezi uzmanları için geliştirilen yardımcı AI teknolojisi

Genel anestezi sırasında bilinçsizliği sürdürmek amacıyla propofol dozlarını optimize etmesi yönünde eğitilen yeni bir derin öğrenme algoritması, hasta izleme kalitesini artırabilir.

David Orenstein | Picower Öğrenme ve Hafıza Enstitüsü
Yayınlanma Tarihi: 14 Şubat 2022

21 Mart 2022 Devamı
Ö

Ölümcül kan kaybının durdurulmasına yardımcı olan elde taşınabilir cerrahi robot AI-GUIDE

Yapay zekayla yönlendirilen ultrasonlu tıbbi müdahale cihazı AI-GUIDE (The AI-Guided Ultrasound Intervention Device), kullanıcılarının yaralanma noktasında karmaşık tıbbi müdahalelerde bulunmalarına imkan sunan hayat kurtarıcı bir teknolojidir.

Anne McGovern | MIT Lincoln Laboratuvarı
Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2022

08 Mayıs 2022 Devamı